sobota, 15 marca 2014

Rozmowa kwalifikacyjna a negocjacje

Rzadko kto jest urodzonym mistrzem negocjacji. Większość ludzi musi samodzielnie nauczyć się tej trudnej sztuki, zdobywając doświadczenie w praktyce. O tym, jak ważna jest to umiejętność nie tylko w biznesie, ale także w życiu codziennym, przkonał się każdy, kto brał udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Co i w jaki sposób można wynegocjować na spotkaniu rekrutacyjnym?

Pierwszym krokiem, jaki musimy podjąć jest zdobycie najważniejszych informacji o naszym przyszłym pracodawcy, dzięki temu udowodnimy mu nasze zainteresowanie i poważne podejście do rekrutacji. Należy zorientować się także, jaki zakres obowiązków będzie do nas należał na stanowisku, na które aplikujemy. W tym celu warto popytać zarówno byłych, jak i obecnych pracowników, jak wygląda w firmie praca zespołowa, nad jakimi projektami pracują.

Zanim wybierzesz się na rozmowę rekrutacyjną – wypisz na kartce wszystkie swoje mocne strony. Przypomnij sobie również najważniejsze projekty, przy których pracowałeś oraz czego się podczas ich realizacji nauczyłeś, a także, w jakim stopniu przyczyniłeś się do ich sukcesu. To pomoże Ci wykazać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, że byłeś integralną częścią tych zadań. Rekruterzy lubią pytać o słabe strony kandydatów – przygotuj się odpowiednio na tego typu pytania. A gdzie miejsce na negocjacje?

Nie bez przyczyny radziliśmy wpierw solidne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. To ono umożliwi i ułatwi nam bowiem negocjowanie warunków pracy - nie obawiajmy się pertraktacji z przyszłym pracodawcą! W pierwszej kolejności zapytaj o pakiet świadczeń, jakie może zaoferować Ci firma. Nie przyjmuj też od razu oferty, podziękuj i przekaż, że musisz zastanowić się 2-3 dni. Pracodawcy lubią osoby, które znają swoją wartość i takie, które są zmotywowane. Nawet jeśli nie posiadasz jakichś kompetencji, nic straconego. Pokaż, że jesteś osobą, która ma wysoką motywację i szybko się uczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz