wtorek, 26 listopada 2013

Którym typem negocjatora jesteś?

Podczas negocjacji i obrony swoich racji w rozmowach biorą udział różne osoby – każda charakteryzuje się inną osobowością, stosuje inną taktykę i zagrania. Co negocjator to także inny temperament. Znając osobowość swoją oraz swojego oponenta, możesz o wiele łatwiej przeprowadzić pertraktacje. Warto jednak zaznaczyć, że choć większość z nas stanowi kombinacje osobowości, to jeden styl z reguły dominuje jednak w każdym z nas.  Psychologowie postanowili wyróżnić i opisać cztery główne typy negocjatorów: pragmatyka, ekstrawertyka, wrażliwca i analityka – poznajmy ich bliżej.


1. Pragmatyk – rzeczowy, uporządkowany, odpowiedzialny. Tak w skrócie możemy opisać ten typ negocjatora. Osoba taka ceni czas, jest bardzo pracowita, ale jednocześnie skoncentrowana na wygranej. Zdarza się również, że pragmatyk bardzo skupia się na jednym wybranym problemie, który chce rozwiązać po swojej myśli. Interesują go konkrety, chętnie nabywa informacje i się rozwija. O swoje racje walczy twardo, bywa nieustępliwy.

2. Ekstrawertyk – to osoba impulsywna, która lubi podejmować swoje decyzje pod wpływem chwili i emocji. Jednocześnie jest miło usposobiony, cechuje go życzliwość oraz otwartość i nie boi się być asertywny. Niestety ekstrawertyk jest zbyt entuzjastycznie nastawiony – to co mu się podoba i czego pragnie, chce mieć od razu.

3. Wrażliwiec – jego domeną w relacjach międzyludzkich jest uczuciowość. Jest wrażliwy na losy innych, nie przechodzi obojętnie obok spraw drugiej osoby. Zaletą wrażliwca jest to, że przed podjęciem ważnych decyzji, musi przemyśleć daną sprawę – aby uniknąć błędów. Negocjator-wrażliwiec to osoba delikatna, respektująca prawa, niestety mało asertywna i biorąca na siebie zbyt dużo spraw i obowiązków, przy małej ilości czasu, którym dysponuje.

4. Analityk – to osoba dokładna, rzetelna. Lubi sytuacje, w których czuje się pewnie. Jest miłośnikiem tabelek, zestawień, wykresów – lubi analizować, sprawdzać, testować – w ten sposób daje sobie czas na podjęcie decyzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz