czwartek, 7 listopada 2013

Umiejętność negocjacji w biznesie potrzebna nie tylko certyfikowanym negocjatorom


Negocjacje - czy to biznesowe czy mające każdy inny charakter - przydają się nam w wielu różnych sytuacjach w życiu. Uczymy się ich nieświadomie od małego negocjując najpierw z rodzicami, potem ze znajomymi, przyjaciółmi, a dopiero w dorosłym życiu zawodowym zapoznajemy się z negocjacjami biznesowymi. Jest to zatem nie tylko umiejętność czysto zawodowa, choć oczywiście może stać się naszym zawodem, możemy ją rozwijać i poprzeć certyfikatem negocjatora. Jednak zdolność negocjacyjna od samego początku naszego funkcjonowania w społeczeństwie staje się bardzo przydatną umiejętnością życiową, która ułatwia rozwiązanie wiele często trudnych spraw i dochodzenie do celów przez kompromisy.

Negocjujemy w zasadzie wszędzie - w szkole, w domu, w instytucjach finansowych, jak również w pracy niezależnie od pełnionego przez nas stanowiska. Jest to zatem umiejętność uniwersalna - przydatna wszędzie przez całe życie. Czym zatem są negocjacje?


W wielkim skrócie negocjacje to proces zachodzący między co najmniej dwiema stronami, którego celem jest wypracowanie rozwiązań możliwych do zaakceptowania przez obie strony. Negocjacje mogą dotyczyć sporów lub problemów, ale również rozwiązań bezspornych, w których jednak chodzi o odniesienie obupólnych korzyści.

Często w negocjacjach "na wysokim szczeblu", które najczęściej dotyczą rozmów biznesowych o dużych kontraktach i od których bardzo dużo zależy - zwykłe umiejętności nabyte w życiu nie wystarczą. Tutaj do głosu dochodzą techniki i strategie, których negocjatorzy biznesowi uczą się na szkoleniach. Taktyki negocjacyjne i cała psychologia, która za tym stoi to temat na książkę, a przynajmniej na cały cykl artykułów - do tego jeszcze wrócimy. Wiele osób negocjacje traktuje wręcz jako sztukę, w której "wygrywa" osoba nie tylko bardziej doświadczona i z większym zasobem wiedzy, ale również taka, która potrafi rozpracować psychologicznie swojego "przeciwnika".

Negocjacje jako uniwersalna umiejętność potrzebna w życiu


Wróćmy jednak do tematu negocjacji w kontekście uniwersalnej umiejętności, którą wykorzystujemy na co dzień w naszym życiu. Jakie cechy mogą nam pomóc w osiąganiu sukcesu w negocjowaniu również w naszym codziennym życiu i pracy? To przede wszystkich asertywność i umiejętność komunikacji. To drugie daje nam oczywistą umiejętność przekazywania w jasny sposób swoich argumentów i racji drugiej stronie, asertywność - umiejętność mówienia "nie", gdy chodzi o znaczne ustępstwa niekoniecznie sprzyjające naszej sprawie.

Dobry negocjator powinien posiadać jeszcze kompetencje z zakresu autoprezentacji i odpowiednich strategii negocjacji, o których była mowa wyżej. Większość tych cech można nabyć, poprzez podnoszenie swoich kwalifikacji w programach rozwojowych, warsztatach, kursach oraz szkoleniach o czym zapewne dobrze wiedzą "zawodowi" negocjatorzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz