poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Biznes po azjatycku

Wybierając się na spotkanie biznesowe, zazwyczaj nie mamy problemu z zachowaniem zasad etykiety. Pewne rzeczy mamy we krwi, innych nauczyliśmy się już lata temu – np. sposobu w jaki się witamy, zwrotów grzecznościowych, czy gestykulacji. Te elementy mają przemożny wpływ na przebieg wszelkich negocjacji. Należy jednak pamiętać, że gdy wyjedziemy w celach zawodowych poza granice Europy, biznesowy savoir-vivre ulegnie całkowitej zmianie. Poznajcie zasady panujące w dwóch wielkich azjatyckich państwach.

CHINY

O jakich zachowaniach trzeba pamiętać, a jakich unikać, gdy wyjedziemy np. do Chin? Ze względu na ogromną różnorodność kulturową oraz etyczną, odpowiedź na to pytanie może nastręczać wiele kłopotów. Jest jednakże kilka zasad, które będą zawsze pomocne.
  • Unikanie wzroku – W Chinach jest wyrazem szacunku. Pamiętanie o tym może być nieco kłopotliwe, ponieważ w kulturze europejskiej panuje zupełnie odmienny wzór postępowania – u nas patrzenie w oczy jest oznaką pewności siebie, spuszczanie wzroku natomiast – nieśmiałości i słabości. 
  • Ton głosu – Chińczycy, podobnie jak Europejczycy za pomocą modulacji głosowej przekazują wiele istotnych informacji. 
  • Brak pośpiechu – Zbytni pośpiech nie jest wskazany. Podczas gdy w Europie niemal od razu przechodzi się do negocjacji, w Chinach zwlekanie z rozpoczęciem rozmów jest wyrazem szacunku. 

JAPONIA

Etykieta biznesowa panująca w Kraju Kwitnącej Wiśni także znacznie odbiega od typowych europejskich wzorców. Dla Japończyków najważniejszymi zasadami w negocjacjach biznesowych są:
  • Przygotowania – Zwlekanie z odpowiedzią na ofertę biznesową dla nikogo nie powinno być powodem do rozdrażnienia. Japończycy bardzo poważnie traktują każde zaproszenie do współpracy i kładą duży nacisk na przygotowanie się do negocjacji oraz zdobycie jak największej ilości informacji o Twojej firmie. 
  • Cierpliwość – Podobnie jak wyżej, oczekiwanie na decyzje odnośnie Twojej oferty może trochę potrwać. Po tym, jak japoński partner zebrał już potrzebne informacje, musi poważnie zastanowić się nad warunkami współpracy. 
  • System ringi – Jest to grupowe podejmowanie decyzji dotyczących przedsiębiorstwa. Polega ono na budowaniu zgody na każdym szczeblu. Nic dziwnego, Japonia jest bowiem krajem o społeczeństwie kolektywnym, co oznacza, że najważniejsza jest dla nich współpraca i zgoda na każdym etapie.
  • Osobisty kontakt – Jeśli oczekujesz, że załatwisz wszystko przez internet, szanse są niewielkie. Japończycy preferują spotkania w cztery oczy, co może oznaczać dla ciebie podróż do Azji. Nie ma jednak tego złego, bo Japonia to piękny kraj o bogatej kulturze i na pewno wywieziesz z niego nie tylko podpisany kontrakt, ale także budujące doświadczenia.

Zasady panujące podczas spotkań biznesowych w każdym zakątku świata są inne. Warto jednak poznać niektóre z nich, aby teraz lub w przyszłości móc bez przeszkód rozwinąć swój biznes na skalę światową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz