niedziela, 17 maja 2015

Zawód pełen wyzwań? Negocjator

Zawód negocjatora jest jednocześnie pasjonujący i ryzykowny. Negocjatorzy cen działają zazwyczaj incognito, targując się na rzecz swoich klientów. Jak wygląda ich praca i ile na niej zarabiają?

Niższa cena, zadowolony klient

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że na świecie istnieją dwa rodzaje osób - takie, które lubią się targować i te, które za tym nie przepadają (lub nie wiedzą, że istnieje taka możliwość). Negocjatorzy zaliczają się rzecz jasna do tej pierwszej grupy, a ich praca polega na pomaganiu “nieśmiałym” osobom podczas robienia ważnych zakupów lub negocjacji - obojętne, czy chodzi o kupno samochodu, domu, czy pomoc w przedyskutowaniu warunków kredytu. Negocjator poradzi sobie w niemal każdym przypadku. Jego błyskotliwość i umiejętność profesjonalnego targowania się, to jednak nie wszystko. Sprzedawca nigdy nie wie bowiem, że nie ma do czynienia z prawdziwym klientem.

Praca inna niż wszystkie

Jak to możliwe? Otóż negocjator i jego zleceniodawca nigdy nie przychodzą razem na spotkanie z partnerem. Powód jest prosty - jedna osoba ma dużo większą siłę przebicia, gdyż sprzedający nie wie, że ktoś jeszcze interesuje się przedmiotem zakupu. Dzięki temu negocjator może swobodnie zbić cenę i doprowadzić do momentu, w którym ma być podpisywana umowa - a potem zniknąć. Na tak przygotowanym gruncie pojawia się prawdziwy klient i dokonuje zakupu już ze zniżką. Negocjatorzy nie zdradzają co prawda szczegółów tych skomplikowanych operacji, ale najwyraźniej przynoszą one efekty - podobno ponad 90% przeprowadzonych w ten sposób negocjacji kończy się uzyskaniem zniżki.

Trzeba przyznać, że fach negocjatora to ciężki kawałek chleba. Praca z pewnością jest pasjonująca, ale jednocześnie bardzo trudna. System wynagrodzenia także stanowi swego rodzaju wyzwanie. Okazuje się, że negocjator zarabia bowiem wyłącznie na efekcie transakcji - jeśli nie uda mu się wytargować zniżki, nie dostaje nic. Jeśli jego starania okażą się natomiast owocne, to klient oddaje mu zwyczajowo 10% z uzyskanego rabatu. Prowizyjny sposób zarobków jest pewnością mało komfortowy dla negocjatora. Z drugiej jednak strony, stanowi on czynnik motywacyjny, a klient może być pewien, że zleceniobiorca zrobi wszystko co w jego mocy, by wynegocjować dla niego zniżkę.

2 komentarze: