sobota, 30 maja 2015

Negocjacje w nieruchomościach. Jak taniej kupić wymarzony dom?

Kupno domu lub mieszkania to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu. Warto więc nie tylko zastanowić się nad tym, gdzie chcielibyśmy zamieszkać, lecz także czy nie zrujnuje to naszego budżetu. Jeśli wyjściowa cena nieruchomości jest dla nas zbyt wysoka, nie zrażajmy się jednak! Od czegoś przecież są negocjacje.

Według danych Narodowego Banku Polskiego, cena sprzedaży 1 m2 mieszkań w największych polskich miastach (Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, Gdynia, Gdańsk i Wrocław) była średnio o 390 zł niższa od ceny wyjściowej. Jeśli kupujemy więc dom, umiejętność negocjacji z pewnością nam się przyda. Od czego należy zacząć?

Dom jaki jest, każdy widzi

Zanim przystąpimy do negocjacji, uważnie przejrzyjmy oferty na rynku. Czy upatrzona przez nas nieruchomość jest tańsza czy droższa od średniej? A może posiada inne cechy, które mogą stać się naszym “punktem zaczepienia”? Przykładowo, jeśli wyznaczony dom jest dalej od węzłów komunikacyjnych niż inne, zaś jego cena wyjściowa jest podobna, mamy w kieszeni argument do jej obniżenia. Równie ważne są także inne czynniki, decydujące o atrakcyjności nieruchomości - np. uciążliwość sąsiedniej zabudowy czy elementy wykończenia wchodzące w skład ceny. Warto przy tym pamiętać, że obiektywne argumenty mają znacznie większą siłę przebicia niż indywidualne preferencje. Subiektywnych odczuć nie sposób odnieść bowiem do całego rynku.

Polując na okazję

Dobrze zrobimy także wtedy, gdy przed rozmową zapoznamy się z polityką negocjacyjną dewelopera. Zbierzmy jak najwięcej informacji z ulotek, strony internetowej itd. Warto wiedzieć, w jakiej kondycji finansowej znajduje się obecnie firma oraz jak długo działa na rynku. Negocjując, starajmy się przedstawić drugiej stronie potencjalne korzyści, jakie może ona odnieść, obniżając cenę. Deweloperowi oczywiście najbardziej opłacałoby się sprzedać nam dom jak najdrożej, nie znaczy to jednak, że obniżka nie wchodzi w grę. Przykładowo, jeśli nieruchomość czeka na kupca od kilku lat (tracąc przy tym na wartości), lepiej sprzedać ją za niższą cenę od razu, gdy pojawi się taka możliwość. Lepszą cenę można wynegocjować także wtedy, gdy deweloper jest na początku inwestycji (banki kredytujące wymagają niejednokrotnie kilku zrealizowanych sprzedaży) lub sprzedaje ostatnie mieszkania, myśląc o zebraniu kapitału na następną inwestycję. Obniżenie ceny nieruchomości możliwe jest także w przypadku domów na parterze oraz mniej nasłonecznionych, gdyż te cieszą się najmniejszą popularnością wśród kupujących.

Coraz częściej zamiast obniżki ceny, deweloper proponuje nabywcy dodatkowy bonus - np. automatykę do bramy garażowej, rolety zewnętrzne czy konsultacje projektanta wnętrz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz