poniedziałek, 26 maja 2014

Negocjacje z mediatorem

Bywają takie sytuacje, w których żadna ze stron nie chce odpuścić. Kiedy podczas negocjacji następuje impas, nikt nie jest w stanie pójść na ustępstwa, wtedy jedynym wyjściem jest pomoc mediatora. Osoba niezaangażowana w spór pomoże usprawnić komunikację, gdyż łatwiej jej będzie oddzielić ludzi od problemu.

Główną zasadą pracy mediatora jest zrozumienie założeń obu stron. Jego zadaniem jest mediowanie dwustronne, tzn. że nie może on reprezentować interesów żadnej z grup. Mediator musi wysłuchać każdej ze stron i znaleźć takie rozwiązania, które byłyby satysfakcjonujące dla każdego. Na udział mediatora w rozmowie muszą zgodzić się obie strony. Również proponowane finalne stanowisko musi być dobrowolnie przyjęte w innym wypadku nie będzie w ogóle mowy o mediacji. Sam mediator nie może wywierać wpływu na żadną ze stron, jego rola ogranicza się do moderowania dyskusji, aby porozumienie zostało zawarte. Podobnie nie może podejmować arbitralnych decyzji – to strony muszą dobrowolnie przyjąć rozwiązania, które podsuwa im mediator.

Celem mediacji jest stworzenie warunków, aby negocjacje, które utknęły w martwym punkcie doszły do zadowalającego zakończenia. Ważną zasadą jest także zachowanie przez mediatora poufności. Musi to być osoba ciesząca się autorytetem, bezstronna i zaufana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz